Коли чоловікам та жінкам потрібен уролог?

Лікар-уролог проводить діагностику та лікування, а також профілактику хвороб сечостатевої системи. При необхідності комплексного обстеження сечового міхура, нирок, сечоводів та інших органів системи сечовиділення, записатися на консультацію до лікаря можуть і чоловіки, і жінки. Чоловікам уролог також допоможе розібратися із делікатними проблемами статевої системи.

Оскільки урологія поєднує окремі суміжні напрямки, у деяких клініках вам можуть запропонувати консультації більш вузьких спеціалістів:

  • уролога-гінеколога для жінок;
  • уролога-андролога для чоловіків;
  • уролога-геронтолога – людям похилого віку;
  • дитячого уролога – якщо вам потрібно проконсультуватися з лікарем за питаннями, пов’язаними зі станом дитини.

Все ж таки не варто плутати уролога з нефрологом і венерологом. Перший спеціалізується тільки на хворобах нирок, а другий лікує захворювання, які передаються статевим шляхом.

Уролог – спеціаліст ширшого профілю. Цистит, пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, нетримання сечі, фімоз та багато інших захворювань, у тому числі запальні, лікує саме він.

Що буде на консультації?

Консультація досвідченого уролога – це дуже важливий етап профілактики та виявлення різних дисфункцій, запальних процесів на ранніх стадіях. Первинний огляд та додаткові обстеження (за потреби) допоможуть розібратися у проблемі та встановити правильний діагноз.

На етапі збору анамнезу проходить опитування пацієнта, огляд та ознайомлення з наданими документами. Це можуть бути результати попередніх обстежень, історії хвороби, дані лабораторних аналізів. Важливо пам’ятати, що аналізи необхідно здавати лише за призначенням лікаря.

Після цього лікар визначає необхідність проведення додаткових діагностичних досліджень. А якщо даних достатньо для встановлення діагнозу, призначається лікування.

Особливості первинного огляду

Первинний прийом як чоловіків, так і жінок має свої особливості. У чоловіків до поля уваги потрапляє стан статевого члена та мошонки, пахвинних лімфатичних вузлів, а також передміхурової залози. При цьому огляд проводиться як візуально, так і за допомогою методів пальпації та ректального обстеження, а також може бути призначені УЗД, МРТ.

Жіночий прийом нагадує прийом гінеколога, також проводиться на кріслі. Під час огляду лікар звертає увагу на наявність висипу, ознак запальних процесів та новоутворень.

«Чоловічі» хвороби на прийомі у уролога

До таких можна віднести простатит, аденому простати, фімоз, варикоцеле, еректильну дисфункцію та безплідність, сечокам’яну хворобу, енурез.

Що лікує жіночий уролог?

Як і у чоловіків, сечокам’яну хворобу та енурез. А також цистит, уретрит, пієлонефрит, ниркову недостатність та ряд захворювань, що передаються статевим шляхом (мікоплазма, генітальний герпес, хламідіоз, уреаплазмоз, гарднереллез та ін.).

Коли допоможе дитячий уролог?

Якщо у дитини нетримання сечі, запалення уретри (сечовипусканого каналу), ознаки циститу, фімоз, крипторхізм, грижі, а також різні відхилення у розвитку статевих органів – консультація уролога є критично необхідною.

Ще раз про методи діагностики

Візуальний огляд, пальпація, ректальне обстеження. Усе це зазвичай відбувається на первинному прийомі.

Лабораторні дослідження (бактеріальний посів, мазок на флору, аналіз сечі та інші) – за призначенням лікаря.

При необхідності більш детального обстеження – УЗД та ТРУЗД (органів черевної порожнини, сечовидільної системи, нирок, сечового міхура, передміхурової залози, мошонки).

А також можуть бути призначені складніші діагностичні процедури: цистоскопія, екскреторна урографія, КТ, МРТ.

Варто пам’ятати, що у хвороб сечовидільної системи немає віку. Будь-які тривожні симптоми – привід відвідати уролога для консультації. І не забувайте про профілактичні огляди.

Будьте здорові!