Коли перевіряти зір дитині?
Зорова система дітей значно відрізняється від дорослих, тому потребує особливої уваги. Головне завдання батьків – спостерігати та регулярно проводити профілактичну діагностику, щоб вчасно виявити будь-які зміни.
У чому особливість дитячого зору?
При народженні зорова система дитини повністю не сформована. Приблизно 80% її функцій поступово розвивається до 2 років: формується головний рефлекс бінокулярного зору, збільшується гострота зору, завершується мієлізація зорового нерва, формується стабільний стереозріння і т.д.
Через особливості будови ока діти різного віку бачать по-різному. До двох років гострота зору становить 20-30%. У 4 роки – 60-80%. І лише до 6-7 років наближається до показників дорослої людини. У цьому віці вже сформовано сприйняття кольору, здатність розпізнавати складні форми та відтінки, розширилося поле зору. Загальне сприйняття навколишнього світу стає досконалішим. Важливо зберегти всі ці функції у повному обсязі.
Коли перевіряти зір дитині?
Перша реакція малюка – світлова чутливість. Вона присутня з появи на світ. Вже в пологовому будинку при візуальному огляді можуть бути виявлені деякі вроджені патології (наприклад, катаракта, глаукома та інші).
До року за розвитком зору та формуванням основних функцій спостерігає педіатр або сімейний лікар, які при необхідності направляють на консультацію до офтальмолога. Велика відповідальність лежить на батьках.
У рік та 3-4 роки важливо пройти огляд у дитячого офтальмолога. З-6 років профілактичні огляди необхідно проводити щорічно, щоб вивити будь-які зміни у формуванні головних функцій та порушення, які дуже важливо вилікувати у дитячому віці (наприклад, амбліопія). Саме з цього віку важливо стежити за гостротою зору.
Обов’язково проводити профілактичні огляди у таких випадках:
- дитина народилася раніше строку;
- є проблеми із зором у близьких родичів;
- раніше вже діагностовано аномалії в роботі зорової системи.
Покажіть малюка лікарю в тому випадку, якщо сталося зіткнення з предметами, падіння або травма, які могли вплинути на органи зору.
Корекція зору за будь-яких порушень для дитини дуже важлива. Тут не працює думка «переросте» чи «пройде само». Завдяки зору ми отримуємо велику кількість інформації. І якщо малюк бачить все розмито і нечітко, ділянка кори головного мозку, яка несе відповідальність за візуальне сприйняття, отримуватиме спотворену інформацію і не повноцінно функціонуватиме.
Як дізнатися, що зір погіршився: «маячки» для батьків
Пам’ятайте, що малюк не завжди може правильно проаналізувати свої відчуття та розповісти про них. Тому важливо звертати увагу на всі зміни у поведінці:
- неправильно тримає голівку (наприклад, під кутом);
- намагається підійти до об’єкта, щоб розглянути його, ближче сісти до телевізора;
- часто тре очі до почервоніння;
- спотикається під час ходьби та натикається на предмети;
- з’явилася підвищена чутливість до світла;
- малюк часто примружується, блимає;
- не хоче займатися і скаржиться, що болять очі;
- турбуює головний біль.
Якщо ви помітили такі зміни у поведінці, обов’язково сходіть на консультацію до офтальмолога.
Основні правила для збереження зору
Правило «профілактика ефективніше, ніж лікування» працює завжди. Важливо дбати про дитячий зір змалку, оскільки більшість проблем закладаються саме в дитинстві. ТБ, комп’ютери, телефони створюють велике навантаження на дитячі очі. Заняття з активним навантаженням на очі, школа і позашкільні заняття крім знань створюють додаткові ризики для здоров’я.
Щоб уберегти зір, важливо дотримуватися основних правил:
- контролювати час перегляду телевізора/планшета/телефону та час занять за комп’ютером;
- стежити за повноцінним харчуванням;
- подбати про правильне висвітлення робочого місця дитини та ігрової зони;
- щодня робити вправи для зміцнення м’язів очей;
- стежити за режимом дня, в якому обов’язково має бути час для прогулянок на свіжому повітрі та фізичної активності;
- регулярно проходити профілактичні огляди у офтальмолога.
Запишіться на консультацію до офтальмолога у Дніпрі! Наш телефон +38 067 560 20 96, 38 099 048 24 68.