Алергія на пилок
Симптоми алергії на цвіт:
- сильний нежить під час цвітіння якоїсь конкретної рослини;
- набряк слизової носа;
- сльозотеча, припухлість очей;
- часте чхання;
- свербіж в очах;
- свербіж піднебіння, язика;
- хрипи в грудній клітці, сухий кашель, напади задухи;
- шкірні висипання (кропив’янка, екзема).
Якщо людина кожен рік в один і той самий час з початком цвітіння дерев і трав починає справно чхати, «плакати», і з носа «ллє» так, що доводиться носити при собі кілька хустинок, є всі підстави запідозрити у себе поліноз – алергію на пилок рослин.
Наразі поліноз у дітей і дорослих – найпоширеніше алергічне захворювання серед міського населення, причому захворюваність на нього з кожним роком зростає.
Які рослини викликають алергію?
Отже, пилок рослин, що квітнуть великими та гарними квітами, найчастіше алергію не викликає. Виключення становлять хіба що рослини родини айстрових, які є родичками амброзії – відомого сезонного алергену.
Та й чутливість до пилку великих гарних квітів може бути спровокована, лише якщо ви їх нюхаєте або часто находитесь на близькій відстані. Але такі рослини виділяють мало пилку, він клейкий та збирається комахами.
Серед дерев найбільше пилку у нашому кліматі викидають береза та вільха. І їхні пилкові зерна долітають до наших вікон, навіть якщо береза чи вільха не ростуть поблизу.
Важливими рослинами-алергенами є також ліщина, дуб, горіх, граб, ясен, злакові трави, полин та амброзія. Але давайте за порядком.
Яка причина виникнення алергії на пилок?
Поліноз – це алергічне захворювання слизових оболонок (переважно носа та очей), яке зумовлене підвищеною чутливістю до алергенів пилку дерев, трав, чагарників і спор грибів.
Сама назва «поліноз» походить від латинського «pollen» – пилок. Пилок з навколишнього повітря осідає на слизових оболонках носа, очей і ротової порожнини, потрапляє в бронхи, контактує зі шкірою, та у чутливих до нього осіб відбувається неадекватна реакція імунної системи і виникають симптоми алергії.
Поліноз є поширеним захворюванням і охоплює від 7% до 22% населення. Останнім часом відзначається «омолодження» полінозу – на нього починають хворіти навіть діти дошкільного віку.
Чи потрібно лікувати поліноз, або ж можна просто «перечекати» цвітіння?
Поліноз лікувати необхідно! Це небезпечне захворювання, оскільки, по-перше, нелікований поліноз прогресує. Розпочавшись як весняне або суто осіннє захворювання (тобто пов’язане з виділенням пилу якоїсь однієї групи рослин), поліноз стає поступово весняно-літньо-осіннім захворюванням, тобто хворий страждає вже практично більше половини року. Алергія на пилок може стати причиною алергічної кропив’янки, набряків Квінке, поліпозу носа. А у 30–40% хворих на поліноз з’являються напади задухи, тобто, практично, вони стають хворими на бронхіальну астму.
Поліноз дуже часто плутають із застудою, що затягує звернення пацієнтів за професійною медичною допомогою деколи на багато років. Тому кожна людина, у якої тривалий час є проблеми з закладеністю носа або виділеннями з нього, нез’ясовним свербінням очей, повинна звернутися до лікаря замість того, щоб шукати порятунку в аптеках.
Особливо не слід зловживати судинозвужувальними краплями в ніс при полінозі, тому що їх безконтрольний прийом викликає значне потовщення слизової носових ходів, що призводить до залежності від крапель, а потім – і до постійної закладеності носа.
Тому слід пам’ятати, що своєчасне звернення до лікаря алерголог – є єдиним вірним та надійним вирішенням цієї проблеми.
Лікар алерголог, імунолог вищої категорії Корсунська О. І.