Планові огляди дітей віком до 3 років: як часто і навіщо?
Перші три роки життя дуже важливі у розвитку дитини. У цей період інтенсивно розвиваються всі його органи та системи, будуються нові нейронні зв'язки. Малюк з цікавістю пізнає світ, сприймає нову інформацію, навчається дуже швидко та активно. Саме в цей період ми бачимо найбільший темп зростання: лише за 12 місяців дитина втричі збільшує вагу та на 50% зріст.
У цей час мама має бути дуже уважною до всіх особливостей росту та розвитку малюка. І якщо виникають порушення, їх потрібно виправити якомога раніше. Саме тому мамі потрібен помічник — уважний та дбайливий лікар. Під час огляду малюка педіатр зможе вчасно звернути увагу на моменти, які вимагають спостереження або корекції.
Як часто ходити з дитиною до педіатра?
Маля до року має рости і розвиватися під наглядом мами та педіатра. Мама найкраще відчуває зміни у стані, поведінці та настрої дитини. Педіатр – це найважливіший лікар малюка до трьох років та головний помічник батьків.
- Лікар регулярно оглядає малюка, оцінює його активність та нові здібності.
- Вимірює зростання та вагу, контролює графік проведення вакцинації.
- Проводить діагностику та лікування захворювань, допомагає мамі організувати догляд за малюком для якнайшвидшого одужання.
- Надсилає на консультації до профільних фахівців.
Перше знайомство з педіатром відбувається після того, як маму і малюка випишуть додому з пологового будинку (на 5-7 день після народження). Ще через два тижні лікар приходить із повторним візитом.
А як же далі?
- Перший рік мамі важливо ходити з малюком до лікаря щомісяця. З дітьми віком від 6 місяців можна 1 раз на два місяці. Краще обговорити це із педіатром.
- За планом наступні профілактичні огляди важливо пройти у півтора, два та три роки.
Якщо у мами виникають питання про здоров'я малюка та догляд за ним, можна і необхідно звертатися позапланово. При цьому не обов'язково їхати до клініки, особливо у періоди складної епідемічної ситуації. Лікаря можна викликати додому.
Як відбувається огляд маленького пацієнта?
Найперше знайомство починається з батьків. Під час бесіди лікар з'ясовує інформацію про народження дитини (як проходили вагітності та пологи), наявність спадкових чи соціально-небезпечних хвороб у членів сім'ї, шкідливі звички та інші важливі відомості. Обов'язково уточнює особливості та труднощі годування. Консультує з питань догляду за малюком.
Під час кожного візиту лікар проводить огляд малюка: заміряє зріст та вагу, об'єм голови та грудей, оцінює стан м'язової системи, слизових, шкіри та лімфатичних вузлів, перевіряє рефлекси. Дані фіксуються в карті малюка та порівнюються з попередніми показниками.
Також педіатр дає дозвіл на вакцинацію відповідно до загального або індивідуального календаря. Не хвилюйтеся, якщо з будь-якої причини ви пропустили чергову вакцинацію. Досвідчений педіатр клініки Медцентр допоможе вам відкоригувати календар з урахуванням індивідуальних особливостей або скласти графік наздоганяючої вакцинації.
Які аналізи є важливими для дитини в перший рік життя?
Батьки повинні пам'ятати, що будь-які аналізи дитині (та й дорослим теж) може призначати лише лікар. За умови, що є медичні показання. МОЗ рекомендує перші аналізи проводити за 9 місяців. Здоровому малюкові додаткові аналізи не потрібні.
Яким ще лікарям показати малюка?
У перші 6 місяців дитину окрім педіатра оглядає ортопед, невролог, офтальмолог. До року важливо пройти ще кілька планових оглядів. До всіх фахівців для планової чи додаткової консультації спрямовує педіатр.
Дуже важливо пам'ятати, що будь-яке маля має право на допустимі відхилення у своєму фізичному та психомоторному розвитку. А ось «норма» це чи «не норма» мамі допоможе розібратися лікар.
Педіатри клініки Медцентр завжди раді допомогти вам та вашому малюку!