Про віруси та бактерії: коли дійсно потрібен антибіотик

Чи знаєте ви, чим відрізняються віруси від бактерій?

І віруси, і бактерії найчастіше можуть бути причинами інфекційних захворювань. Крім них ще найпростіші, хламідії та інші збудники, що викликають токсоплазмоз, хламідіоз, малярію та такі інші небезпечні захворювання. На щастя, з ними ми зустрічаємося рідше.

Важливо пам’ятати:

Вірус – це внутрішньоклітинний паразит, який може ніяк не проявляти себе, поки не настануть сприятливі для нього умови. Як тільки з’являється така можливість, він починає активно розмножуватись у клітинах організму, створюючи свої копії. Поза клітинами вірус розмножуватися не може.

Бактерії – це найпростіші одноклітинні. Вони проникають із зовнішнього середовища, розмножуються та живуть усередині іншого організму, виділяючи продукти життєдіяльності, які отруюють організм. Ми ж при цьому помічаємо прояви симптомів різних захворювань (отит, тонзиліт, пієлонефрит та таке інше).

Чим вони відрізняються?

Віруси та бактерії відрізняються за багатьма факторами (спосіб зараження, складність перебігу хвороби тощо). Найважливіша для нас відмінність – це можливість та способи лікування.

Що важливо?

  • Організм людини здатний самостійно впоратися з багатьма вірусами. Бактеріальна інфекція вимагає терапії медичними препаратами, а самолікування може призвести до серйозних ускладнень.
  • Є препарати, які можуть подолати бактерії. Це антибіотики, а також нітрофурани, сульфаніламіди та інші. Проти вірусів також є препарати — велика група «противірусних». Але вони недостатньо результативні, дуже вибіркові та більшість з них мають недоведену ефективність.

Дізнаємося за симптомами

Як розпізнати вірусну та бактеріальну інфекції? Вірусна інфекція має «яскравий» раптовий початок. Температура швидко підіймається та тримається на рівні 37-38 градусів у середньому 2-3 дні. Як правило, супроводжується рідкими прозорими виділеннями з носа, ломотою у всьому тілі та болем у м’язах.

Розвиток хвороби при бактеріальній інфекції поступовий, температура підіймається не одразу, тримається вище за 38 градусів та не опускається. Болить щось одне, оскільки бактерії вражають один орган. У разі отиту болять вуха, якщо уражена носоглотка, виділення з носа гнійні, слизові та густі.

Якщо вірус?

Близько 80% респіраторних захворювань у дітей спричинені саме вірусною інфекцією. Тактика лікування в цьому випадку – створення умов, за яких організм сам може впоратися з інфекцією та полегшення симптомів.

  • Забезпечте велике пиття, свіже прохолодне та вологе повітря.
  • Зволожуйте слизову оболонку носа фізрозчином або спеціальними спреями з морською водою.
  • Контролюйте загальний стан дитини та температуру тіла. Якщо вона висока (понад 38,5), дайте жарознижувальне. Будьте на зв’язку із педіатром.

Коли бігти по антибіотики?

Важливе й основне правило, яке стосується антибіотиків – вони ефективні лише у боротьбі з бактеріями і призначаються при бактеріальній інфекції.

Як її визначити? Це може зробити лікар під час очного огляду, а також виходячи з результатів додаткових обстежень.

Наприклад:

  • Для діагностики бактеріального тонзиліту необхідно зробити мазок з мигдаликів та стрептатест.
  • Бактеріальний синусит визначається за такими ознаками як густі гнійні зелені виділення з носа, виражений набряк понад 10 днів, головний біль та ін.
  • Пієлонефрит діагностується на основі лабораторних аналізів.
  • Для діагностики пневмонії потрібний рентген.

Важливим аспектом лікування бактеріальних інфекцій є правильно підібраний курс терапії антибіотиками.

За вірусної інфекції можуть розвиватися ускладнення, викликані бактеріями (отит або пневмонія при ГРВІ, нагноєння бульбашок при вітряній віспі та ін.), але це не означає, що антибіотик можна застосовувати як профілактичні заходи розвитку ускладнень. Окрім наявності відомих побічних ефектів, необґрунтований прийом антибіотиків може призвести до формування антибіотикорезистентності (стійкості бактерій до лікарських засобів).