Чи безпечний фтор у дитячій зубній пасті?

Більшість зубних паст у складі містять фтор. Добре це чи погано? Думок щодо цього багато. Дуже часто можна зустріти інформацію про те, що дитяча зубна паста має бути без фтору. У цьому питанні важливо дати раду.

Навіщо потрібний фтор нашим зубам?

У нашому організмі фтор є в зубній та кістковій тканині у вигляді сполук із кальцієм та фтором. Він сприяє зміцненню зубів та кісток, захищає їх від руйнування. Добова потреба дитячого організму (від року до 13 років) становить 0,7-2 мг. Для дорослих ця норма більша – 2-4 мг. Основними джерелами фтору є питна вода та продукти харчування. Природний фтор засвоюється дуже легко.

Дефіцит фтору найчастіше може бути пов’язаний з низьким вмістом елемента у питній воді (менше 0,7 мг/л) та неправильною регуляцією обміну фтору в організмі. У такому разі, крім інших проявів, і зубна емаль стає більш уразливою до пошкоджень.

Вперше корисні властивості фтору стали вивчати у 40-х роках минулого століття. Тоді ж стоматологи виявили той факт, що обробка зубів фтористим розчином зупиняє каріозні процеси. Сполуки фтору стали додавати до зубної пасти. А в США та деяких країнах Європи навіть рекомендували додавати фтор у питну воду.

Як діє фтор на зуби?

Бактерії, які живуть у ротовій порожнині, харчуються частинками цукрів та крохмалів, що залишаються на зубах після їжі. При цьому вони виділяють кислоти, що призводить до руйнування емалі. У дітей молочні зубки не такі міцні як у дорослих (емаль м’якіша та більш чутлива до руйнівних процесів), а споживання вуглеводів часто буває збільшено. Тому дуже важливо ретельно та правильно їх доглядати.

Проведено велику кількість досліджень, що підтверджують користь фторидів для профілактики розвитку карієсу у дітей та дорослих.

Фтор, який міститься у зубній пасті:

  • Сприяє ремінералізації емалі: іони фтору, що виділяються із солей, утворюють сполуки з основним компонентом емалі (гідроксиапатитом). Утворюється фторгідроксиапатит — більш міцна і менш розчинна сполука, стійка до дії карієсогенних мікроорганізмів.
  • Чинить бактерицидну дію: захищає від поширення патогенної мікрофлори, не дозволяє бактеріям виробляти кислоти, шкідливі для зубів.
  • Сприяє підвищенню функціональної активності слинних залоз. Чому це важливо? Іони кальцію та фтору, що містяться у слині, насичують зубну емаль, компенсують процеси її демінералізації під дією органічних кислот.

Чи можна дітям чистити зуби пастою з фтором?

Академії дитячої стоматології Америки та Європи рекомендують пасти зі фтором для дітей. Було запропоновано безпечні нормативи вмісту фтору в зубній пасті:

  • дітям до 6 років –1000 ppm.
  • дітям старше 6 років та дорослих – 1450 ppm.

А ось чого точно не повинно бути – лаурет сульфату натрію (Sodium Laureth sulfate). Цю речовину використовують для створення піни, яка не має жодного стосунку до чистоти зубів. Але не дуже добре впливає на зуби та ясна. Тому хороша дитяча зубна паста погано піниться.

Безпечні з’єднання фтору в зубній пасті

  • Монофторфосфат натрію (Sodium monofluorophosphate) – ефективний лише при чищенні зубів 3 хвилини та довше через тривалий процес вивільнення активних іонів фтору.
  • Фторид натрію (Sodium fluoride) — має високу активність іонізованого фтору, має хорошу протикарієсну дію. Підходить для дитячих зубних паст.
  • Амінофторид (Aminofluorid / Olaflur) – найактивніший компонент дитячих та дорослих паст. Крім позитивного ремінералізуючого ефекту в процесі чищення створює на поверхні зубів захисну плівку, яка містить фтор та живить більш тривалий час.

Купуючи зубну пасту, обирайте ті, які містять фторид або амінофторид натрію.

Що ще необхідно знати про фтор у зубній пасті?

  • Важливо пам’ятати, що під час чищення зубів фтор з пасти проникає лише в емаль і не здатний проникати у кров. Тільки якщо ви не ковтаєте її регулярно у великій кількості.
  • Допомагайте чистити зубки малюкові, розповідайте, як це робити правильно. Дітям ще складно впоратися із цим завданням самостійно та ефективно. До того ж, вони іноді люблять їсти пасту.
  • Зубна паста з фтором не рекомендована лише у тих регіонах, де вміст фтору в питній воді перевищує 1,0 мг/літр. Якщо ви часто купуєте мінеральну питну воду, звертайте увагу на склад.

Єдина шкода фтору – розвиток флюороозу. Таке захворювання зустрічається в основному в тих регіонах, де перевищено вміст фтору у питній воді.

 І ще, використання пасти з фторидами не замінить регулярний та правильний догляд за зубами!