Як припинити боятися стоматологів?

Хвилювання перед прийомом у стоматолога відчувають багато хто з людей. Відтягують час візиту, чекають доки зубний біль пройде сам, зайвий раз без приводу «до зубного» не ходять.

Більш серйозна ситуація при дентофобії (стоматофобії). Нераціональний страх та паніка перед будь-якими стоматологічними процедурами може супроводжуватися різними психологічними чи фізичними реакціями. Наприклад, підвищення тиску, почастішання серцебиття, втрата свідомості. Люди з такою патологією до стоматолога звертаються лише в крайніх випадках. Зазвичай, вже тоді, коли простими процедурами ситуацію не виправити.

У чому причина дентофобії?

Страх перед стоматологічними процедурами може мати різну природу:

 • Вроджена — найрідкісніша форма, коли людина відчуває страх перед будь-якими медичними процедурами, боїться всіх лікарів. Стоматологи не є винятком. На щастя така фобія трапляється дуже рідко.
 • Придбана – наслідок особистого негативного досвіду відвідування стоматолога: хворобливе видалення, лікування без анестезії, швидке випадання пломб тощо.
 • Уявна фобія – не пов’язана з особистим досвідом. Кадри з фільмів, розповіді інших людей про свій досвід лікування зубів та «жах» стоматологічних клінік (з деяким перебільшенням) можуть залишити дуже сильне враження. Найчастіше зустрічається у дітей. Може розвиватися і у дорослих, які давно не відвідували лікаря або дуже вразливі.

Причинами набутого страху можуть бути:

 • Висока чутливість до болю та взагалі до будь-яких маніпуляцій з тілом.
 • Нераціональний страх заразиться інфекцією під час лікування.
 • Соромлення – незручно показувати лікареві зуби, які вже в дуже поганому стані.
 • Страх перед тривалим лікуванням та необхідністю ходити до лікаря часто протягом тривалого часу.
 • Лякають великі витрати.

Як перестати боятися стоматологів?

Спочатку дозвольте собі боятися. Визнайте свій страх. Так буде легше впоратися з ним. Проаналізуйте свої відчуття від думки про відвідування стоматолога. Що саме вас лякає: характерні звуки, укол, специфічний запах у кабінеті тощо? Можливо, причина страху криється в невдалому досвіді чи недовірі до лікарів? Подумайте, які наслідки можуть бути, якщо зуби не лікувати. Зробіть перший крок!

 • Виберіть клініку: почитайте відгуки, запитайте у друзів, перегляньте сайт та сторінки в соціальних мережах (там ви знайдете фото лікарів та їх роботи). Якщо у вас був негативний досвід лікування, це не означає, що всі лікарі та клініки однакові.
 • Почніть із консультації або нескладних процедур (наприклад, професійна гігієна), щоб познайомитися з клінікою та персоналом ближче.
 • Боїтеся, що буде боляче? Дізнайтеся у лікаря про можливі способи знеболювання. Лікуйте зуби з анестезією! Спробуйте лікування зубів уві сні (седація).
 • Виключіть по можливості стресові чинники: попросіть лікаря пояснити, що він робитиме із зубом, дізнайтеся заздалегідь приблизну вартість робіт. Сумніваєтесь? Сходіть на консультацію ще до одного лікаря.
 • Боїтеся, що буде довго та дорого? Якщо проблем із зубами справді багато, досвідчений лікар допоможе скласти поетапний план лікування, підкаже з чого розпочати. Іноді дуже зручно лікувати два зуби за один прийом!

Якщо ви все обдумали, обрали, але все одно страшно, візьміть із собою «за компанію» когось із близьких, хто не боїться стоматологів. Або пообіцяйте собі щось приємне за сміливість.

За складних форм дентофобії краще звернутися за консультацією до психолога. Адже причина може ховатися глибше, ніж ви думаєте, і фахівець допоможе розібратися, що до чого. Найголовніше — бажання позбутися страху та зберегти красу й здоров’я своїх зубів.

Пам’ятайте, що найкращі ліки від страху – це регулярне відвідування стоматолога!

стоматолога!