Як лікувати нежить у дитини, щоб не нашкодити?

Що робити, якщо у дитини нежить? З такою проблемою стикається більшість батьків малюків, особливо «дитсадківського» віку. А зелені виділення з носу часто так лякають мам, тат і бабусь, що в хід йдуть будь-які засоби. Як же допомогти дитині ефективно та без наслідків? Давайте розумітися.

В чому причина?

Основна причина нежиті – добре знайома нам ГРВІ. У дітей гостра респіраторна вірусна інфекція буває часто. Їхня імунна система знайомиться з вірусами, вчиться боротися з ними. У «дитсадківських» малюків епізоди ГРВІ трапляються до 7-10 разів на рік і якщо вони протікають без ускладнень, це варіант норми.

Все починається із закладеності носа, прозорих виділень та чхання. Поступово слиз стає більш в’язкою, але ще прозорою, потім густіє і змінює колір на жовтий, зелений або навіть коричневий. І тут зовсім не час бігти до аптеки за краплями з антибіотиком. Це нормальний перебіг запального процесу: активізуються умовно-патогенні бактерії, з ними борються лейкоцити, що гинуть, виділяючи фермент пероксидазу. Слиз зеленіє. Якщо природний захисний процес організму не порушений, через три дні слиз стане прозорим, а на десятий і зовсім пройде.

Що важливо знати?

  • Слиз захищає дитячий організм від вірусів. У неприємній на вигляд масі багато корисних речовин, але діють вони лише тоді, коли слиз прозорий і рідкий. Густа і засохла – марна і тільки шкодить!
  • Нежить небезпечний для дитини! Найголовніший засіб боротьби – симптоматичне лікування.

Як лікувати?

Головне завдання – полегшити стан дитини і зберігати в’язкість слизу! Застосовуємо найпростіші заходи:

  • рясне пиття;
  • свіже повітря;
  • достатня вологість.

Якщо стан дозволяє, виходьте надвір, щоб подихати свіжим і прохолодним повітрям.

Для зволоження слизової оболонки та розрідження слизу можна використовувати сольові розчини (ізотонічні). Після промивання важливо видалити вміст порожнини носа. Якщо дитина вміє, вона може висморкатися сама. Щоб допомогти малюкам, можна використовувати гумову грушу.

Якщо ізотонічний розчин не справляється, можна використовувати сольовий гіпертонічний розчин. У ньому концентрація солі трохи вища. Він діє не так сильно, як судинозвужувальні краплі, але допомагає безпечно впоратися з набряком слизової оболонки.

Непродумане використання інших препаратів (гормональних, з антибіотиком та сріблом тощо) може ускладнити перебіг нежиті та продовжити його.

Коли можна судинозвужувальні краплі?

При сильній закладеності носа можна капати судинозвужувальні краплі, але не довше 4-5 днів і тільки після консультації з педіатром. Важливо при цьому:

  • дотримуватись вікового дозування (краще менше, ніж більше);
  • не перевищувати частоти закапування;
  • обирати краплі у зручній упаковці з точними дозаторами.

Чому це важливо?

  • Судинозвужувальні краплі викликають лише тимчасове полегшення. Якщо використовувати їх довго, можна отримати зворотний ефект – хронічну закладеність носа (медикаментозний риніт).
  • При передозуванні такого препарату звужуються не лише судини слизової оболонки, а й великі судини, що транспортують кров до мозку, нирок, серця. Може з’явитися побічний ефект: прискорене серцебиття, підвищення артеріального тиску, нудота, раптова сонливість та інші.

Використання судинозвужувальних крапель не рекомендовано дітям віком до 6 років (за даними Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) США). І краще обмежувати їхнє використання до 12 років.

Чому при нежиті буває кашель та як його лікувати?

Нежить у дітей часто супроводжується кашлем. Це пов’язано з тим, що слиз стікає в горлянку, дратуючи кашльові рецептори. Такий кашель не потребує лікування. Сиропи від кашлю можуть викликати збільшення кількості мокротиння, яке маленькій дитині важко відкашляти.

Щоб упоратися з кашлем, потрібно правильно лікувати нежить: звільняти порожнину носа від слизу. Особливо важливо це робити перед сном.

Якщо нежить не минає?

Важливо пам’ятати, що при затяжному нежиті можливий розвиток небезпечних ускладнень: гайморит, отит, аденоїдит, бронхіт, трахеїт. Крім того, постійна закладеність носа ускладнює дихання та постачання киснем дитячого організму. Це погано впливає на роботу багатьох органів.

Тому, якщо нежить не минає, до десятого дня, що відокремлюється з носа, зберігає зелений/жовтий колір і з’являються інші симптоми (висока температура, біль в особі, головний біль та ін.), обов’язково звертайтеся до лікаря!

Записатися на прийом до педіатра в клініці Медцентр можна за телефоном 067 560 20 96.

Бувайте здорові!